Sarapuu aias

Pilt: Frauke Riether / pixabay.com

Vanad eestlased uskusid, et sarapuu kaitseb nõiduse, välgu ja madude eest. Vanad keldid aga pidasid sarapuupähkleid lausa tarkuse ja inspiratsiooni allikaks.

Harilik sarapuu on tegelikult kodumaine heitlehine 10-20 tüvelise suuremõõtmelise põõsana kasvav taim. Kasvab looduslikult alusmetsa taimena 3-6 meetriseks, mõnikord veel kõrgemaks. Eelistab parasniiskeid huumus- ja lubjarikkaid kasvukohti, aga kasvab looduses ka liivsavistel klibumuldadel. Sarapuu metsa kutsutakse sarapikuks. Sarapuu ei talu liigniiskust, soistel ja märgadel aladel ei kasva. Koduaias ei tohiks istutada kohta, kuhu vesi kipub kogunema.




Sarapuu põõsas võib elada saja-aastaseks, aga ühe oksa viljakandev aeg on 30 aastat. Tüved, mis on üle 20 aasta vanad, kipuvad ära kuivama, asemele kasvavad noored harud. Sarapuu põõsas on alati erineva vanusega oksi. Kõige kiirem on taime kasv esimesel aastal, esimesed pähklid kasvatab oksaharu viiendal-kuuendal aastal. Sarapuu on tuultolmleja taim, õitseb enne lehtimist, tihe lehestik takistaks isasõie tolmul emasõitele jõudmist. Rippuvad pikad urvad on sarapuu isasõied. Pähklid valmivad augustis, pähkli koor muutub pruunikaks septembri keskel, siis on pähklid ka korjamiseks valmis.

Sarapuu pähklid on valgu- ja kiudainerikkad, sisaldavad palju B-grupi vitamiine ja E-vitamiini. Neid kasutatakse toiduainetööstuses maiustuste, halvaa, pähklivõide jm. tootmisel. Looduses kipuvad loomad ja linnud pähklid ära noppima. Sarapuupähklid on toiduks kaelushiirtele, oravatele, pasknääridele, puukoristajatele, rähnidele jt.




Aias kasvatades tuleb sarapuud vahetevahel lõigata, muidu kasvab liiga tihedaks ja suureks. Lõikamisel tuleb jälgida, et alles jääks eri vanusega oksi, eemaldada tuleb eelkõige vanad ja kuivanud oksatüved. Ka koduaias kasvades eelistab sarapuu parajalt niisket lubjarikast mulda. Aias kasvatades võib mulda väetada spetsiaalsete mineraalväetiste, puutuha või orgaanilise väetisega. Parim istutusaeg on sügisel. Põõsaste vahele peaks jääma 3-4 meetrit. Kui taimed on võetud metsast, on hea puistata pärast istutamist juurtele taimede kasvukohast toodud mulda. Põõsaaluse rohtumise vältimiseks võib katta maapinna kõdunenud puulehtede või multšiga. See hoiab mulla puhta, niiske ja kobedana.

Sarapuud saab paljundada juurevõsudega. Emataime saab valida pähkli suuruse, pähklikoore paksuse, pähklite valmimisaja, loodusliku saagikuse või muude näitajate põhjal. Kõige eelistatum on hästi saaki kandev põõsastaim, millel on õhukese koorega pähklid. Noore sarapuu kujundamisel jäetakse kasvama 6-8 kõige tugevamat ja tervemat haru. Järgnevatel aastatel lõigatakse põõsast välja need võrsed, mis põõsa liiga tihedaks muudavad. Seejuures peab jälgima, et kasvama jäävad võrsed oleksid eri vanuses. Kandeeas oksaharusid uuendatakse alles kümne aasta pärast. Sarapuu kasvatamisel ei pääse ka kahjurtõrjest. Pähklikärsakas muneb suve algul noore rohelise vilja sisse, tõuk (pähkliuss) areneb pähklis ja sööb ära pähkli tuuma, nukkub ja talvitub põõsa all mullas. Sügisene maaharimine on kõige tõhusam viis kärsaka hävitamiseks.




Sarapuu kasvab nii päikese käes kui ka varjus, on kasvutingimuste suhtes suhteliselt leplik taim. Tihedas varjus kasvades on vaid saagikus väiksem. Aeda sarapuud valides peaks siiski mõtlema, kas soovitakse rohkem pähkleid või silmailu. Sarapuul on roheliste, punaste ja kollaste lehtedega dekoratiivseid sorte. On ka keerdoksalisi, mille ilu tuleb just talvisel ajal esile. Dekoratiivsed sordid ei anna eriti saaki ja pole ka nii vastupidavad kui looduses kasvavad taimed. Kui sarapuu istik võetakse looduslikust metsast, siis tuleks valida juurevõsud hästi saagirikka taime küljest. Sarapuud saab paljundada juurevõsudega või noore põõsa jagamisega. Sarapuud saab paljundada ka mahapainutatud ja mullaga kaetud okste abil, pistokstega või pookimise teel. Kui vana sarapuu maha raiuda, kasvatab ta kiiresti noored kännuvõsud. Võib ka pähklist paljundada, kui taim on heade omadustega. Toas hoides kaotavad pähklid idanevuse, need tuleb maha panna kohe samal sügisel, kauem säilitades ei pruugi taim idanema minna. Kui panna sügisel hulgim pähkleid, siis talv praagib kehvemad välja, idanema lähevad vaid kõige tugevamad. Pähklid külvatakse 4-5 cm sügavusele mulda. NB! Külvikohta tuleb hoolega kaitsta näriliste ja lindude eest, kuna pähklid kuuluvad mitmete näriliste ja lindude toidulauale. Seemnetest tärganud taimed saab sobivasse kohta hiljem ümber istutada.

Sarapuu on kena ja tore taim aias kasvatamiseks, teda on hea kasvatada tarade ja kiviaedade juures ning saab kasvatada ka hekina.




Telli pilt pildipangast failina või väljatrükitult. Fotod loodusest, asulatest ja hoonetest. Samuti makrofotod ja drooniga tehtud pildid.


 Päikesetõus rabas


 Laineline maastik päikeseloojangus


 A. Le Coq Arena

Vaata kõiki pilte »   




NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.

Seotud postitused